Profesyonel Hayatta İmaj Çok Şeydir, Hazır CV Formatı Hiçbirşey - CVCheckup Profesyonel Hayatta İmaj Çok Şeydir, Hazır CV Formatı Hiçbirşey - CVCheckup

News

READ WORLDWIDE NEWS

CV-Hazırlama-İpuçlarıHer profesyonelin bir özgeçmişi/cvisi mutlaka vardır, olmalı da. Peki, özgeçmişi sadece iş aramak için mi kullananlardansınız, yoksa profesyonel kimliğinizi farklı projelerde, çeşitli STK’larda gönüllü çalışmalarda, çalıştığınız şirkette terfi imkanlarında da kullanıyor musunuz? Bu açıdan düşündüğümüzde özgeçmişiniz ve içeriği sizi yaptığınız işleri, bilgi ve becerilerinizi, yaptıklarınızı ve yapabileceklerinizi, potansiyelinizi ve özgeleceğinizi en iyi ve gerekli şekilde anlatması gerekli.

Özgeçmişinizde neler olmalı, neler olmamalı yani her seviye profesyonele göre cv nasıl olmalı konusu yerine farklı bir konuyu sizlere hatırlatmak isterim. Öncelikle cviniz her bilgisayar kullanıcısında açılacak şekilde hazırlanmış olmalı. Cv’nizi yolladığınız formatı özenli seçmelisiniz.

Asıl önemli olan diğer konu ise çeşitli iş arama sitelerinde yer alan hazır CV formatlarını kullanmamanız. Biliyorsunuz Kariyer.net, Yenibiriş.com, Secretcv.com gibi pek çok iş arama kanalında hazırladığınız CV’nizi pdf formatında isteğiniz kişilere gönderebiliyorsunuz. Bu formatta ki içeriği eksiksiz doldurduysanız bu sizin hanenize artı değer olarak yazılabilir ama yine de sizinle ilgili olarak okuyan kişinin gözünde negatif izlenim bırakabilir. Peki, bu hazır formatta ki CV’lerin içeriği boş ise yani yaptığınız işleri, görevlerinizi, projelerinizi yeteri kadar iyi anlatmıyorsa…

Şu durumda hem hazır formatta hazırlanmış bir cv hem de içeriği boş bir cviniz ile profesyonel kimliğinizi tanıtmış oluyorsunuz.

Hazır formatla ile cv gönderdiğinizde karşınızda bu cvleri okuyan İk uzmanlarının ne düşündüğünü, nasıl bir imaj bıraktığınızı biliyor musunuz?

 

Bana gelen hazır cv formatlarını incelediğimde ben bırakan izlenim, görüştüğüm pek çok İK uzmanı ile aynı. Kendinizi tanıtırken hızlıca belirli bir sitede hazırlanmış özgeçmiş yerine size özel, sizin profesyonel hayatınızı anlatan sadece gerekli bilgilerin olduğu bir özgeçmiş ile kendinizi daha iyi anlatırsınız, tanıtırsınız. Bu detay gerek iş arayışında olsun, gerekse farklı projeler, STK’lar olsun hepsinde geçerli. Yaptığı işe, kariyerine, geleceğine yatırım yapmış olan profesyoneller kendini daha iyi ifade etmeli, kendine ve kariyerine gösterdiği özeni karşısında kine hissettirmeli.

 

Her profesyonelin kariyer hikayesi farklıdır, kendinizi standart formatlarla sınırlamayın, imajınızı kuvvetlendirin.

Başarılarla dolu kariyer dileklerimle

KARİYERİNİZ PARLASIN….

Esra Kemer

İK ve Kariyer Danışmanı

esra@cvcheckup.com