Öğrenci Kariyeri, Öğrenci CV'si, Öğrenci İş İlanları, İş Arama, CV Öğrenci Kariyeri, Öğrenci CV'si, Öğrenci İş İlanları, İş Arama, CV

News

READ WORLDWIDE NEWS

1591312_0_146260153086omnÖğrencilik yıllarımı hatırlıyorum da kariyerimin en keyifli yıllarıymış. Dersleri düzenli takip, laboratuvar çalışmaları, raporlar, staj dönemi, kişisel gelişim etkinliklerine katılım vizeler, finaller ve tabii ki sosyal hayat derken kariyerimin başlangıcında 4 güzel yıl geçirmişim. Bu arada kariyerimde ilerleyeli nerdeyse 20 yıl oldu. Farkında mısınız peki kariyerimin 4 yılının öğrencilik olduğunu söyledim.

 

Kariyerinizin ilk yıllarını yaşadığınızın farkında mısınız peki? Kariyer hayatınız bilgi ve becerinizi profesyonel hayat için kullanmaya başladığınız an başlar. Sizler şu an yapacağınız iş ve kariyer hayatınız için hazırlanıyorsunuz.

 

Öğrenciyim derslere takip etmekten, sınavlarda başarılı olmaktan başka ne yapabilirim ki demeyin? Arkadaşlar kariyer bir yoldur ve uzun bir süreçtir ve bilgi ve becerilerinizi kullandığınız sürece devam eder. Okuldan mezun olduğunuzda nelerle, nasıl bir iş dünyası ile karışılacağınızı biliyor musunuz?  Sudan çıkmış balığa dönmemek için şimdiden hedeflerinizi belirleyin ve yolunuzda ilerlemeye başlayın.

 

Önce kendinizi iyi tanımanız lazım. Hangi konularda iyisiniz, neleri daha iyi yapıyorsunuz, becerilerinizi keşfedin, hangi alanlarda çalışabileceğinizi ve ne iş yapabileceğinizi belirleyin. Hedefinizi belirlediniz peki ya sonra işte şimdi asıl atacağınız adımları belirlemeniz gerekli. Mesela yapacağınız mesleğe/işe göre iyi olmanız ders gruplarını belirlemeniz ve olabildiğince başarılı olmanız gerekli. Notlarınız iyi olursa CV’inizde de rahat rahat yazarsınız. Benim hedefim bu ve bakın hedefim doğrultusunda da okul hayatımda da başarılıydım diye göğsünüzü gere gere yazabilir, mülakatlarda belirtebilirsiniz.

 

İş hayatına dair okulunuzun düzenlediği etkinliklere mutlaka katılın. Her yeni duyacağınız kelime, her yeni duyduğunuz bir tecrübe sizi siz yapar unutmayın. Katıldığınız etkinliklerde, seminerlerde, eğitimlerde bir tohum atarsınız ve kendinizi geliştirdikçe bu tohum büyür.

 

Katıldığınız etkinlerde kendinize rol model aldığınız profesyonellerle mutlaka iletişime geçin, müsaitlik durumuna göre ona profesyonel hayata dair paylaşımlarınızı iletin. Takipte kalın, sosyal medyayı bu anlamda da kullanın size birçok fikir verecektir.

 

Eminim okulunuzda öğrencilerin çalıştığı kulüpler, organizasyonlar vardır. Mutlaka bunlarda görev almaya çalışın. Burda yaptığını her çalışma, aldığını her görev mini bir iş simülasyonu gibi olacaktır. Stajlar ise simülasyonun kendisi. Mutlaka staj yapın, ne yapıyorlar, nasıl iletişim kuruyorlar, yazışmaları nasıl yapıyorlar, kriz anında nasıl davranıyorlar dikkat edin ve CV’inizde sadece staj diye belirtmeyin. Gözlemlediğiniz her süreç ileriye yaptığınız yatırımın göstergesidir. Hatta garsonluk bile yapsanız bunu “müşteri taleplerini karşılamak, memnuniyet sağlamak” vb. gibi ifadelerle profesyonel bir şekilde belirtebilirsiniz.

 

Kendinize hobiler edinin, unutmayın her hobi bir yetkinliğinizi geliştirecektir. CV’de hobiler bölümüne kitap okumak yerine X yazarın kişyeni-isisel gelişim kitaplarını ve bloğunu takip etmek, sadece fotoğraf çekmek değil fotoğraf çekmek ve instagram hesabında sergilemek demek daha ciddi duracaktır. Hobinize ve kendinize emek verdiğinizi gösterir. Bu arada mesela hobiniz yetkinliklerinize katkı sağlar, mesela ata binmek takım çalışmasında iyi olduğunuzun gösterir.

 

Sosyal ağlardan bahsetmiştim biraz önce. Mutlaka profesyonel sosyal ağlarda yer alın. Linkedin’ de şimdiden bir hesabınız olsun. Şimdiden bir CV iniz var değil mi? CV’inizde ki detaylar doğrultusunda profilinizi hazırlayın ve hedefinizde çalışan profesyonelleri takip etmeye başlayın ve iletişimde kalın.

 

Hedefinizi belirlediniz yani hangi sektörlerde ne görevler alacağınızı biliyorsunuz, kendinizi geliştiriyorsunuz, derslerinize çalışıyorsunuz, sınavlarda sorun yok, etkinliklere katılıyorsunuz birde kendinize ait ve düşüncelerinizi paylaştığınız bir bloğunuz olsun. Sosyal medyada düşünsenize kendi yazılarınızı paylaşıyorsunuz ve paylaştıkça büyüyorsunuz. Büyük bir keyif….

 

Bu arada arkadaşlar çalıştınız, sınavlarda başarılı oldunuz sosyal hayatınızı da es geçmeyin… Doya doya hayata baktığınız pencereye göre öğrenciliğinizin tadını çıkarın…

 

Hadi önce kendinizi tanıyarak bir hedef belirleyin nasıl, ne zaman, kimle, nerede, niçin sorularını sorarak yapabileceklerinizi sıralayıp ilk adımınızı atın. Yaptıklarınız, kaliteli ve güçlü CV yani kariyeriniz için büyük bir adım olacaktır. Unutmayın öğrencilik zor zanaat….