"Mülakatlara Çağrılma Aşamasında CV'nin Önizleme ve Değerlendirilmesi" Anket Sonuçları - CVCheckup "Mülakatlara Çağrılma Aşamasında CV'nin Önizleme ve Değerlendirilmesi" Anket Sonuçları - CVCheckup

News

READ WORLDWIDE NEWS

“Mülakatlara Çağrılma Aşamasında CV’nin Ön izleme ve Değerlendirilmesi” başlıklı yaptığım ankete yaklaşık 200 kişilik İK uzmanı katıldı. Bireysel yaptığım bu çalışma için oldukça geniş katılım oldu. Bu anket sonuçları iş arayanlara oldukça fikir vereceği gibi İK uzmanlarının da birbirlerinin görüşlerini öğrenmesi anlamında faydalı olacaktır. 10 soruluk mini anketin yanıt, yorum ve değerlendirmesine aşağıdan ulaşabilirsiniz. Soruları yanıtlayan arkadaşlara tekrardan teşekkür ederim.

Eklenen yorumlar gelen yorumlardan sadece bazılarıdır ve değiştirmeden eklenmiştir.

Sevgi ve saygılarımla

Esra KEMER – İK ve Kariyer Danışmanı

1.CV formatı nasıl olmalıdır? İş arama kanallarının hazır formatının kullanılması iş arayan adayın imajını nasıl etkiler?

Cevap Seçenekleri Cevap Yüzdesi Cevap Sayısı
İş arama kanallarının formatının kullanılması önemli değil. 20,4% 41
İş arama kanallarının formatının kullanılmasını profesyonelin imajını zedelediğini düşünüyorum, özgün CV olmalı. 27,9% 56
Profesyonele özel CV olmalı, her format yeteri kadar doğru bilgiyi içermiyor. 40,3% 81
CV formatı ile ilgili varsa düşüncelerinizi paylaşır mısıınız? 11,4% 23
Cevaplayan 201
Cevaplamayan 2

 

Genel Değerlendirme

İK Uzmanlarının çoğunluğu kişiye özel CV olması gerektiğini düşünüyor Her bireyin bilgi, beceri ve yetkinliklerini gerekli şekilde kendisine özel CV’ de yer alması gerektiğini de belirtmiş. İş arama kanallarının formatının bazı işler için yeterli olmasının yanında bir kısmı formatın yeterli olmadığını düşünüyor. Ayrıca ister özel isterse iş arama kanallarının formatı olsun adayların içerik bilgisini düzgün girmediğini, içeriğin çok önemli olduğunu vurgulamış.

Benimde şu ana kadar yaptığım çalışmalardan gördüğüm beyaz yaka uzman-yöneticiler bu konuda daha hassaslar ve CV’nin öneminin farkındalar. Özellikler mavi yaka ve ara pozisyonlar için iş arama kanallarının formatı yeterli olabiliyor. Ancak bunda da içeriğin yeteri kadar verilmesi beklenmektedir.

Eğer kendinize özel bir CV’niz yoksa ilk olarak var olan bilgiler doğrultusunda size uygun hedef odaklı CV’nizi en kısa zamanda hazırlamalısınız.

İşte gelen bazı yorumlar:

 • CV’de önemli olan, adayın bilgilerine hızla ve doğru olarak ulaşmak. Sadece, adayın doldururken zorlanmaması ve yanlış ifade edilen CV yüzünden elenmemesi için, belki taslaklar olabilir. Ancak, içeriğin doğru yansıtıldığı ve okunması kolay bir CV olması önceliklidir.
 • Pozisyona bağlı olarak değişir. Bazı pozisyonlarda iş arama kanallarının hazır formatı daha rahat değerlendirildiğini düşünüyorum. Ancak farklı yetkinlikler gerektiren pozisyonlar için kişinin özel bir özgeçmişinin olması kişisel imaj ve adayın kendini ifade etmesi açısından oldukça gereklidir.
 • İş arama kanallarının formatı eğer doğru bir şekilde hazırlandı ise kullanılabilir. Bunun yanında özgün ve başvurulan işe özel CV mutlaka olmalı, hatta iş arama kanallarında dosya olarak eki olursa rahat ulaşılabilir.
 • Yaratıcılık gerektiren pozisyonlarda, adayın cv formatı önem kazanır elbette. Bununla birlikte, CV’den beklentim içerik ağırlıklıdır. Görev tanımı detayları, eğitim vb… Ayrıca verilen bilgilerde herhangi bir tutarsızlık olmaması önemli.
 • İş arama kanallarından gelen cv ler bende iş aramak konusuna yeterince önem verilmediği izlenimi yaratıyor.
 • IK’cılar artık CV’leri iş arama partallarından buluyorlar ve profesyonel aday cv si ek olarak cv sini ekleyebilir bu da adayın İK’cı gözünde disiplinini görmesini far keder eksik yerleri bu orijinal cv de giderir
 • CV nin ne olduğu hakkında bizim çocukların ve firmaların bir fikri yok. Bizim CV anlayışımız kişiyi sorgular gibi oluşturuluyor. CV ler den çok referansların geçerli olduğu bir ülke burası. Bence CV çok soru olmayan ana konuların olduğu kısa CV ler olmalı ve asıl konu işe uygunluk testleri ile neticelendirilmeli.

 2Adaylarınızın CV’isinde biçim olarak nelere dikkat edersiniz? (Yazı rengi, tipi, tablolar, imla hataları, yazım vb.)

Cevap Seçenekleri Cevap Yüzdesi Cevap Sayısı
CV’ de yazı tipi ve rengi önemli değil, bütünde standarda önem verilmesi yeterli 16,7% 34
CV’de kullanılan formatlar (tarihler, başlıklar vb.) önemli. 30,5% 62
Yazılarda imla hatasının olmaması gerekli, dikkat edilmeli 53,7% 109
CV düzeni önemlidir, genel olarak özenli olması gerekir. 73,9% 150
CV’nin görseli, biçimi önemli değil içeriği gerekli şekilde hazırlanmış olsun yeter. 11,3% 23
Bazı özel pozisyonlarda yaratıcı CV arayışım bulunmakta. 28,1% 57
Varsa diğer dikkat ettiğiniz detayları yazar mısınız? 9
Cevaplayan 203
Cevaplamayan kişi 0

 

Genel Değerlendirme

İK uzmanların CV’ de düzenin önemli olduğunu vurgulamışlar. Düzenli CV’de aradığını bulmak açısından da önemli. İmla hatalarının da olmaması gerektiğine değinmişler.  Bu anlamda adayların CV’lerini yazarken hem düzenine hem de içerikle beraber imla hatalarının olmaması gerektiğini hatırlatmakta fayda var Bir kısım İK uzmanı yazım formatlarının da düzenli ve standart olması gerektiğini belirtmiş. Yaratıcı CV’lerin veya renklendirilmiş CV’lerin artısı olmadığını belirterek yine içeriğin yeteri şekilde olması gerektiğini vurgulamışlar. Yaratıcı CV’ler ise yaratıcılık gerektiren pozisyonlarda dikkat çekerek işe yarayabilir.

Hep diyorum CV profesyonelin kendisine verdiği değer ve profesyonel markasının göstergesidir. Adaylar CV’lerini yazarken çok özensiz, dikkatsiz, hızlıca hazırlayabiliyor. Bunun yanında bir müddet sonra kendi yaptığı işleri görmezden gelebiliyor. Bu anlamda iş arayanın kendisini iyi analiz ederek hedef odaklı, düzene-biçime dikkat ettiği CV hazırlaması faydalı olacaktır.

İşte gelen bazı yorumlar:

 • İmla, fotoğraf, özen, düzen, detaylar, is deneyimindeki tarihlerin sırasıyla yazılması
 • Her pozisyona göre cv deki kreatiflik de aranabilir.
 • CV ‘erde ön yazı da önemli adayı kısaca ik olarak şekillendirmemize yardımcı olur
 • Adım adım adayı tanıyarak ilerleyebileceğimiz cv düzeni olmalı
 • Okulu bitirme süresi öğrencilikte gösterilen gelişim çabaları önemlidir
 • CV genel düzeni ilk izlenim için önemlidir. Yazım hataları, dağınık içerik gibi unsurlar kişinin deneyimi ne kadar kuvvetli olursa olsun olumsuz etki bırakıyor.

 3. CV’lerde fotoğraf olmalı mı? Olmalı ise neden?

Cevap Seçenekleri Cevap Yüzdesi Cevap Sayısı
Mutlaka resim olmalı, kimin ile görüşeceğimi bilmek açısından fikir veriyor. 71,4% 120
Resim olmasına gerek olduğunu düşünmüyorum. 7,1% 12
Pozisyona göre (satış pozisyonları vb.) resim olmasını tercih ediyorum. 14,3% 24
Diğer (lütfen belirtin) 7,1% 12
Cevaplayan 168
Cevaplamayan kişi 35

 

Genel Değerlendirme

İK Uzmanlarının büyük çoğunluğu CV’de fotoğraf görmek istiyor. Gereklilik pozisyona göre tercih sebebi olabiliyor. Fotoğrafın tercih sebeplerinden birisi de mülakatı kiminle yapacaklarını görmek ve görüşme sonrasında unutmamak için. Fotoğraf kullanılacaksa profesyonel çekilmiş bir fotoğraf olması şart. Selfie değil, sosyal ortamda çekilmiş değil. CV’den fotoğrafın kaldırılması gerekliliğinden bahsetmiş. Bence de fotoğrafa gerek yok ama isteniyorsa kullanmakta gerekiyor. Fotoğrafın kullanılmaması için birden sistem kaldırılabilir mi? Olabilir tabii

İşte gelen bazı yorumlar:

 • Adayla yüz yüze görüşeceksem sorun yok ama Özgeçmişini daha sonra değerlendireceksem fotoğraf önemli.
 • Bize personelin tipi mi yapacağı iş mi lazım? Fotoğraf olsa ne olur olmasa ne olur. Zaten ilk görüşme adayla tanışmak için yapılıyor.
 • Günümüzde hala fotoğraflı özgeçmişler dikkate alınıyor. Fotoğrafın CV’ den kaldırılması gerekiyor. Çünkü kişinin deneyimi, başarısı fotoğrafın gölgesinde kalabiliyor. Ayrımcılık yapılmaması için fotoğraflar kaldırılmalı.
 • Fotoğraf olmalı. Birçok aday ile görüştükten sonra fotoğrafları olmazsa bazen zor hatırlanabiliyor.

 

4. Deneyim kısmında görmek istediğiniz bilgiler nelerle sınırlıdır? Özet sorumlulukları yoksa detay görev tanımını mı görmek istersiniz?

Cevap Seçenekleri Cevap Yüzdesi Cevap Sayısı
Tüm görevlerini ve sorumluluklarını ben diliyle anlatmalı. 26,3% 44
Son iş deneyiminde görev ve sorumluluklarını 3. kişi diliyle yazmalı 21,0% 35
Pozisyonunu yükseldikçe yaptığı işleri süreç şeklinde yazılmalı 41,3% 69
Nasıl yazdığının önemi yok 4,2% 7
Diğer (lütfen belirtin) 7,2% 12
Cevaplayan 167
Cevaplamayan kişi 36

 

Genel Değerlendirme

Bu soruda İK uzmanlarının görev ve sorumluluklarını nasıl yazılmasını istediğini görmeye çalıştım. Büyük çoğunluk pozisyona göre parçadan bütüne yazılmasını gerektiğini belirtim. İK’ uzmanları ayrıca “BEN” diliyle yazılması gerektiğini söylemiş ancak bu görüşe kesinlikle katılmıyorum. CV bireyin tanıtım aracı bir nevi resmi bir belge ve ben diliyle yazılmamalı. Çok az bir kısım nasıl yazıldığının önemi yok derken belirli işlerden/pozisyonlardan bahsetmiş.

Sizi en iyi şekilde başvuracağınız işe göre, hedef odaklı, güçlü yanlarınızı öne çıkaran içerikte ve düzende CV’niz olmalı.

İşte gelen bazı yorumlar:

 • Ben sorumluluklara bakmam. İşini nasıl yaptığına, neyi başardığına, nasıl fark yarattığına bakarım.
 • Pozisyonla ilgili deneyim daha detaylı yazılmalı
 • CV’lerde görev tanımlarının maddeler halinde özetlenmesi iyi olur. Cümlelerin kişi zamiri kullanmadan, edilgen yapıda olmasını tercih ederim.
 • Görev Tanımı ve sorumluluklar 3.kisi diliyle yazılmalı

 5. Alınan eğitimler, sertifikalar ve katılınan seminerler sizin için önemli mi?

Cevap Seçenekleri Cevap Yüzdesi Cevap Sayısı
Hayır, önemli değil. 7,8% 13
Evet, önemli mutlaka bakıyorum 52,4% 87
Evet, önemli hangi eğitmenden, kaç yıl önce alınmış bakıyorum. 39,8% 66
Lütfen bir yorumunuzu ekleyiniz. 17
Cevaplayan 166
Cevaplamayan kişi 37

 

Genel Değerlendirme

İK uzmanlarının bir kısmı alınan eğitimlere, sertifikalara vb. genel olarak bakmıyor. Eğitimlere dikkat eden İK uzmanları bu konuyu pozisyona göre mutlaka sorguluyor. Özellikle teknik ve özel pozisyonlarda alınan eğitimleri sorguluyor. Özel bazı teknik eğitimleri aldıysa mülakata çağırmak üzere tercih ediyor. 1 günlük, yarım günlük seminerler dikkat çekmiyor. Bu konu özellikle öğrenci arkadaşların ve kariyerinde ilerleyen uzmanlar için önemli. Her eğitimi değil pozisyon için gerekli eğitimleri yazmanız gerekiyor.

İşte gelen bazı yorumlar:

 • Seminerlere katılmak günümüzde önemli fakat haddinden fazla gereksiz her türlü eğitime katılmak kişilerde beklentiyi artırmakta. Yararlı olan eğitimler dikkatimi çekmekte.
 • Bu ülkede hangi çocuğumuza iş, meslek, ilişki yönetimi, strateji yönetimi vb. iş dünyasında geçerli olan daha bir sürü beceriyi öğretmişler ki okul çok sorgulanıyor. Önemli olan benim ona verdiğim işi yapabiliyor mu? Yapabiliyorsa iki sertifika alırım onu eğitime göndererek.
 • Kariyer Planlama, CV hazırlama eğitimi almış bir adayın CV’si çok önemlidir.
 • Teknik bir rol ise aldığı eğitim ve sertifikalara bakmak daha anlamlı. Soft eğitimler çok dikkatimi çekmiyor

 6. Adayınızın CV’de hobilerini ve ilgi alanlarını belirtmesi önemli mi? Hobi detaylarında neyi aktarmasını istersiniz?

Cevap Seçenekleri Cevap Yüzdesi Cevap Sayısı
Hobiler önemli değil, bakmıyorum. 17,9% 30
Hobiler önemli, detayda ne kadar ilgili ve ne kadar sıklıkta yapıyor bakıyorum, mülakatta sorgularım. 13,7% 23
Hobiler önemli, hangi yetkinliğinin gelişimine katkısı var bakıyorum. Mülakatta sorgularım. 68,5% 115
Cevaplayan 168
Cevaplamayan kişi 35

 

Genel Değerlendirme

Hobiler her ne kadar çok önemli değil gibi dursa da İK umanları hobileri inceliyor. Mülakatta da soruyor.  İK uzmanları hobileri ciddiye alıyor. Ancak her yaz gidilen yüzme, arada oynan futbol maçları değil düzenli aktiviteler detaylarıyla yazmalı. Her hobinin yetkinlik ve becerilerinizin gelişmesine katkısı olduğunu unutmayalım.  Hobilerinizi genelleme yapmadan detaylı yazmalısınız. Hangi kulüpte ata biniyorsunuz, instagramda sergilediğinizi fotoğraflarınızın adresi gibi…

 7. Sosyal sorumluluk projeleri/vakıf, dernek vb. üyelikler CV’de olmalı mı, nasıl belirtilmeli, ne kadar önemli?

Cevap Seçenekleri Cevap Yüzdesi Cevap Sayısı
Evet, önemli, adayın kişisel ve teknik gelişimine katkısını gösteriyor. 89,3% 150
Hayır, önemli değil, bakmıyorum. 10,7% 18
Cevaplayan 168
Cevaplamayan kişi 35

Genel Değerlendirme

CV’de sosyal sorumluluklara ait detaylara İK uzmanları önem veriyor ve inceliyor.  Sosyal sorumluluk deneyimlerinizde aldığınız görevler, sorumluluklarınız, topluma kattığınız değerler gibi. Çok önemli bir konu bir STK’ da değilseniz katılmanızı tavsiye ederim.

 8. Bir CV’de sosyal hesaplar olmalı mı? İnceliyorsanız nelere dikkat ediyorsunuz

Cevap Seçenekleri Cevap Yüzdesi Cevap Sayısı
Artık CV’lerde sosyal hesaplar özellikle profesyonel sosyal ağ belirtilmeli. 57,5% 96
Hayır, gerek yok, bakmıyorum. 42,5% 71
Cevaplayan 167
Cevaplamayan kişi 36

Genel Değerlendirme

Sosyal medya hesaplarına bakan İK uzmanı da var, bakmayın da. Genelde Linkedin bu anlamda kullanılıyor

Eğer hesaplarınız gizli değilse yine de paylaşımlarınıza dikkat etmekte fayda var. Tabii değerleriniz ve hedefleriniz doğrultusunda bunu tavsiye edebilirim. Özellikle iş arama dönemlerinde daha da dikkat etmelisiniz. CV’nizde yer verdiğiniz Linkedin profilinizde yeterli bilgiye yer vermeye dikkat etmelisiniz, bağlantılarınızı da gözden geçirmekte fayda var.

 9. CV’ye ilişkin olarak bu değerlendirmeleriniz yeni mezun, profesyonel çalışan ve yönetici için ne şekilde farklılaşmaktadır?

Cevap Seçenekleri Cevap Sayısı
  141
Cevaplayan 141
Cevaplamayan kişi 62

Genel Değerlendirme

İK uzmanları düzene ve içeriğe mutlaka dikkat ediyor, ayrıca özel bir formatın hangi kanalda olursa olsun ek olarak bulunması gerekli. Ayrıca tek yabancı dil ile hazırlanmış CV yanında Türkçe hazırlanmış CV’ de isteniyor Her iki dilde Cv’iniz hazır olsun..  Pozisyonlar ve kıdemler arttıkça İK uzmanları CV’ de daha çok detaylara bakıyor. Öğrenciler için kendileri nasıl geliştirdiği, eğitim hayatı boyunca neler yaptığına ve bu hayatı nasıl geliştirdiğine odaklanıyor ve incelemeye alıyorlar. Uzman seviyesindekiler için ise görevlerin iyi yazılması gerektiğine odaklanıyor, yönetici CV’lerinde her detay önemli. CV’inizi tozlu raflara bıraktıysanız iş aramaya başlamadan önce güncellemenizi tavsiye ederim.

İşte gelen bazı yorumlar:

 • Yeni mezun adayda kendini geliştirip geliştirmediğine bakarken, profesyonel çalışanda yapılan iş ve sorumluluklara odaklanıyorum.
 • Yeni mezun adaylar is tecrübeleri olmadığı için daha az incelense de yetenek avcılığı icin bence dikkat edilmesi gereken bir konu. Birçok fresh arkadaş dikkatsizlik ve özensizlik sebebi ile yok sayılabiliyor. Profesyonel kişiliklerin mülakatlarında yoğunluklu olarak is tecrübesi detayları aranırken yeni mezun arkadaşlarda daha sosyal tecrübelere dikkat ediyorum. Yöneticiler için ise referans önemli bir nokta, liderlik bir vasıf olduğu için bunu okuyarak tecrübe etmek ya da kestirmek mümkün değil. Bireysel sorgulama gerektirmekte.
 • Yeni mezun da yetkinliklere profesyonelde deneyimlere bakılmalı
 • Yeni mezun ve profesyonel çalışanlarda cv şirkete işe yaklaşımını çağrıştırmaktadır.
 • Yeni mezun sade ve anlaşılır olması. Profesyonel çalışanda iş deneyimleri ve referanslarının doğru ve net olması. Yönetici için ise her detaya önemle hazırlanmalı(yazım kuralları, düzeni vs. Sosyal hesaplarının durumu

 10. Sizin de ekleyebileceğiniz ve önemli gördüğünüz bir konu bulunmakta mıdır?

Cevap Seçenekleri Cevap Sayısı
  131
Cevaplayan 131
Cevaplamayan kişi 72

İş arama kanallarının değil kendinize ait, becerilerinizi, yetkinliklerinizi, katıldığınız projeleri, başarılarınızı anlatan seviyenize göre ve hedefinize uygun bir CV hazırlamalısınız. Fotoğrafa dikkat etmekte fayda var. Sosyal medya hesaplarınızda gizlilik ayarlarınızı, görünümünüzü ve bıraktığınız etkiyi gözden geçirin. CV’iniz derli dertli toplu ve düzenli olmalı. Kendinizi ne abartarak ne de mütevazi olun CV’nizi yazarken. Hep söylüyorum “Ağ kurmayın Bağ Kurun”, markanızı bu kurduğunuz bağda iyi pazarlayın.

 

İşte gelen bazı yorumlar:

 • CV hazırlanırken hedefe yönelik, profesyonel özelliklerini yansıtan, doğru-gerçek bilgiyi içeren
 • İyi bir özgeçmiş, amatör ya da profesyonel fark etmeksizin kişinin kendisinin reklamını en iyi şekilde yapmasıdır. Bunu bir çeşit pazarlama olarak düşünüyorum. Her birey karşıdaki ikcıya yetenek ve bilgi birikimini pazarlar. Bu nedenle özenli hazırlanmalıdır.
 • Adayın eğitiminin yanında, kişisel özelliklerinin göreve uygunluğuda önemlidir.
 • Evet kısaca CV eski önemini kaybediyor ama olmaya devam edecek. Hala CV ‘yi bile yazamayan çok sayıda aday var.
 • CV’ler genellikle adayları olduğundan daha fazla gösterir. Çünkü, görüşmeye gitmek aday için önemlidir ve olmayan yabancı dil var, bilinmeyen programlar bilinir olarak gösterilir. Hem kurumlar hem adaylar için vakit ve motivasyon kaybı olmaması için, işletmelerin teknik beklentilerini düşürmesi gerektiğini düşünüyorum. Teknik eksiklikler tamamlanabilir ama karakteristik özellikler zor bulunur. Bu nedenle, cv ler de mesleki alanın en iyi ifade edilmesi gerektiğine inanıyorum. Örneğin, kariyer hedefleri yazan cv leri öncelikli inceliyorum. Öğrenciliği boyunca hiçbir şey yapmayıp ne iş olsa yaparım başvurularını da göz ardı ediyorum. Ve adayların, şansızlıklar yaşayabileceğini düşünerek, olumsuz izlenimlerde ön yargıya kapılmıyorum. CV ler hakkında verilen mesajlarınsa, doğruluk ve netlik üzerine olması gerektiğini, mesleki beklentilerin neler olduğunu cv lerden bağımsız olarak ifade edilmesi gerektiğini düşünüyorum.
 • CV vitrindir. Aday önce dikkatinizi çekebilmeli…
 • Mülakatlar da soru tipleri standart olmaktan çıkmalı ve kişiye özel çalışılarak hazırlanmalı
 • CV konusu günümüz teknolojisinde arka sıralara atılmış olsa da hala güncelliğini koruyor fakat adayların da bu teknolojik gelişmeleri CV ye yansıtmalarını bekliyoruz. Sosyal medya kanallarını daha detaylı ve profesyonel kullanmak önemli.
 • Deneyimler mutlaka temel başlıklar şeklinde yazılmalı. Yeni mezunların fotoğrafları profesyonel olmalı. Gömlekli bir fotoğraf bile yeterli. Boydan, manzara ya da sosyal ağlarda kullandıkları şekilde sadece yüzlerini içeren fotoğraflar kullanılmamalı. Ön yazı olarak özgeçmişin tamamını kopyala yapıştır yapmamalılar. Aynı kişinin bir firmanın her pozisyonuna başvurmaları İK cı için itici görünebilir.
 • Oldukça iyi bir anket
 • Güzel bir anket çalışması olmuş. Teşekkürler
 • Ne kadar geniş içerikle hazırlanmış olursa olsun; görüşme sırasında standart bir form üzerinden devam etmenin daha net kararlar verilmesinde etkili olduğunu düşünüyorum.
 • Kişisel bilgilerin ardından kısa bir ön yazı her cv formatın da naçizane fikrim bulunmasıdır.
 • CV deki bilgilerin güvenilir ve gerçekçi olması gerekmektedir. Bunun için kesinlikle CV’de bununla alakalı bir dipnot belirtilmesi gerektiğini düşünüyorum.
 • İnsan kaynakları bakış acısı profesyonelleştirilmelidir.
 • Mezun olunduğunda not ortalamasına bakılmaması kanaatindeyim. Zira her şey not değildir derslerde basarisiz olup kendini geliştirebilen birçok aday var. Önemli olan kişinin kendini geliştirmesidir.
 • Lütfen kariyer.net’ten indirilen CV’ler gönderilmesin. En azından Word e yazsın ama özgün olsun.
 • Referans kısmı benim için önemlidir. Mutlaka referans araştırması yapıyorum. Özellikle çalışmayan adaylar için son iş yerindeki yönetici ile görüşmeyi tercih ederim.
 • Görsel olarak düzenli olması, kronolojik sıra ve cümlelerin devrik olmaması, imla hatası olmaması önemli
 • Gün içerisinde çok sayıda iş başvurusu geliyor. CV inceleme süresi de o kadar kısa, kişilerin o pozisyonla ilgili bir ön yazı yazması dikkat çekici olabiliyor. Hangi sektörde çalışılıyorsa özgeçmiş buna göre şekillenmeli bir grafik tasarımcıyla muhasebe elemanının özgeçmişleri aynı şekilde hazırlanamaz.
 • Adaylar yapmadıkları, bilgilerinin olmadığı konuda fikir beyan etmeleri mülakat esnasında anlaşılmaktadır. Bu nedenle dürüst şekilde görüşmelere katılmak adayın avantajına olacaktır.
 • Fotoğraf konusuna açıklık getirmek istiyorum. İyi niyetli olmayan yaklaşımlarla karşılaşabiliyor adaylar ve bu yüzden fotoğraf talebi yadırganıyor. Ancak şöyle bir durum var fazla mülakat gerektiren durumlarda CV’ler süzgeçlenirken geçmiş adaylarda görsel hafıza devreye giriyor ve o şekilde hatırlıyoruz. Bazen başka zamanlarda tanıdığımız kişilerle aynı isim önümüze gelebiliyor ve isim benzerliği mi/ yoksa o mu diye arada kalıyoruz. Satış pazarlama ekiplerinde imaj önemlidir bu yüzden mutlaka olmalı.
 • Standart CV’ler çoğunlukla ilk elemede sadece mesleki içerik açısından bakılmaktadır. O yüzden adayların doğru bilgileri açık, düzgün ve net ifade etmesi gerekir. Özel pozisyonlar için özel ve yaratıcı cv ler hazırlanmalıdır. Teşekkürler.
 • “CAPS LOCK” a dikkat etsinler 🙂 , Ön yazı veya anahtar özellikler kısmı tıka basa doldurulmamalı
 • Anket kısa ve öz olmuş elinize sağlık teşekkürler
 • Cv den adam seçmek yerine yetenek avcılığına soyunmak ve çok ciddi zaman ve para harcamak en önemlisi.
 • İlkokul bitirmiş süper zekâlar, konuşamayan matematik dâhileri, engelli yönetim uzmanları ve daha nicelerinin peşine düşmek en iyisi.
 • Bildiği diller kısmına ana dil yazılmamalı, üye olunan kuruluşlara facebook gibi sosyal ağlar eklemesin, kullanılan fotoğraflar çeşitli kamera filtrelerinden geçirilmemeli, mümkünse büyük harf kullanılmasın, çalıştığı pozisyonlar doğru yazılmalı diye düşünüyorum.
 • CV’lerde kesinlikle özel hayatı vurgulayan nicknamelerle alınmış maillerin bulunmaması, fotoğrafların kırmızı perde önündeki vesikalıklar yerine bilgisayar başında. ,kahve içerken, masa başı çalışırken giyim ve oturuş kurallarına dikkat edilerek eklenen güncel veriler olmasını dilerim
 • CV’lerde vatandaşlık ve doğum tarihide ayrımcılık açısından olmamalıdır.
 • Özgeçmişlerde bulunan geçmiş iş tecrübelerinde çalışılan süreler abartılıyor bu hususta gerçekçi olmak büyük önem arz ediyor ve işe alınma ihtimalini daha çok artırıyor.