Kariyer ve Özel Yaşam Değerleri, İş Hayat Dengesi Kariyer ve Özel Yaşam Değerleri, İş Hayat Dengesi

News

READ WORLDWIDE NEWS

Her profesyonelin amacı niteliklerine bilgi ve becerilerine uygun huzur içinde çalışabileceği, maaşı ve yan hakları uygun çalışma ortamı keyifli, lokasyonu uygun bir işte çalışmak ve kariyerine yön vermek. Bu liste uzayabilir, sırası değişebilir, kısalabilir belki sadece tek maddeden oluşabilir.

Burada önemli olan iş ve kariyer değerlerinizle birlikte sizi motive eden faktörlerin ne olduğu ile de ilgili. Özel yaşantımıza yöne veren değerlerimizin, önceliklerin olduğu gibi kariyer ve iş yaşantımızda da önceliklerimiz, değerlerimiz var.

İş ve kariyer hayatımıza ait birer çark olduğunu veya birer pasta gibi düşünürsek sürdürülebilirlik ve motivasyon için hangi değerlerinize daha büyük 274_carklar_1dilimi verirdiniz.

Eğer alacağınız maaş sizin için en önemli kriterse, ikinci değeriniz ünvanınız ve üçüncü değeriniz çalıştığınız kurum/şirket yapısı ise iş arama çalışmalarınız sırasında seçiminizi bu doğrultuda yapmanız gerekir. İş buldunuz, çalışmaya başladınız, maaş beklentilerinizin de altında ise o zaman sizi uunvanınız bir yere kadar sizi mutlu edecek. Doyum süreniz geçtiğinde ise yine iş aramaya başlayacaksınız. Bu kritik kararı vermeden önce bulduğunuz işin değerlerinize uygunluğunu, ne kadar süre bu değişen değer sırası ile yaşamınıza devam edeceğinizi, diğer önceliklerinizin de karşılanıp karşılanmadığını kontrol etmenizde fayda var. Böylelikle işe başlama kararı verirken bireysel iş değerlerinizi dikkate almış olursunuz. Eğer değerlerinizi kâle almazsanız uzun yıllar, kariyer hedeflerinizle örtüşmeyen sevmediğiniz bir işte çalışmak durumunda kalabilirsiniz. Sizi motive eden mesleki ve teknik gelişiminiz desteklenmiyorsa, çalışma ortamınız huzurlu değilse her gün işe mecbur giden ayaklar hedefsiz bir kariyer yolunda iş hayatında yol almaya devam edersiniz.

Şunu da unutmamak lazım çalışmaya başladığınız şirketin değerlerinin de sizin değerlerinizle uyum sağlaması lazım. Satış pozisyonunda bir işte çalışmaya başladınız; firma müşteri portföyünüzün çok geniş olmasını önemserken siz az müşteri ile kaliteli hizmet vermeyi önemsiyor olabilirsiniz. İşte bu durumda değerleriniz çakıştığında kendinizi istifa ederken bulabilirsiniz. Yada siz etik değerlere, yasal süreçlere önem verirken karşı taraf sizin ne düşündüğünüzü önemsemeden iş koparmak, bilgi almak için sizi kullanmaya çalışabilir. Ve yine bir anda bakmışsınız ki çalışmaya başlamadan işden çıkmışsınız.

Kariyer, iş ve özel yaşama ait değerler çarkı hep birbiriyle ilintilidir. Örneğin aile ile beraber ve yakın yaşamak sizin özel yaşamınızda olmazsa olmazınız ise ve çok büyük yer kaplıyorsa, maaşı, unvanı, çalışma ortamı çok iyi bir iş olsa da özel yaşamınızı etkileyecek sizi ya ayrılığa alışmaya yada durumdan etkilenmemek için çözüm üretmeye yönlendirecektir. Maaş beklentiniz ön sırada daha sonra kurum ve unvan diğer öncelikleriniz ise ve beklediğiniz maaşı alamıyorsanız ikincil önceliklerinizin yoğunluğu ile sizi ne kadar o işte çalışma motivasyonunuzu sağlayacağına bakabilirsiniz. Sonuçta iş bulmak, çalışmak ve işten ayrılmak başlı başına yönetilmesi gerekli ayrı süreçler, sizi yorar.

İş yaşamınıza yön verirken iş ve kariyer hayatınızda ki değerlere sorgulamayı, ayrıca özel yaşamınızla uyumunu kontrol etmeyi unutmayın. Karar vermek zor, bu tip durumlarda kendini analiz ve sorgulama size en iyi çıkışı verecektir. Çalışma hayatınız boyunca da bu sorguyu yapmanız değişen değerlerinizi ve bu değerler doğrultusunda nasıl yol alacağınıza da ışık tutacaktır. Terfi almak istediğiniz durumda unvan/pozisyona ait pastanın dilim genişliği artacaktır. O zaman bu dilimin genişlemesi için ne yapabilirim sorusuna cevap vermeniz size planlamalarınız için yön verecektir. (Swotunuzu yapmayı ihmal etmeyin bu durumda) Yaşam standartlarınızı, hayatınızı kazanmanız için ne yapmanız gerektiğine karar verirken, sizin tüm iş ve özel yaşamınızı etkileyecek olan değer yargılarınızla, iş yerinizdeki konumuzun ve kariyer yolunuzda ki yerinizin gerektirdiği değerlerin örtüşmesine dikkat etmelisiniz.

İş, kariyer ve özel hayatınızda ki tüm değerler birbiriyle ilinti. Bu çark sistemini siz döndürüyorsunuz ve nasıl ne hızda döneceği sizin elinizde.

KARİYERİNİZ PARLASIN

ESRA KEMER

İK ve KARİYER DANIŞMANI

CVCheckup Profesyonel CV Yazım ve Kariyer Danışmanlık Hizmetleri