CV Nedir? Örnek CV Var Mı? - CVCheckup CV Nedir? Örnek CV Var Mı? - CVCheckup

News

READ WORLDWIDE NEWS
timthumbCV nedir diye  başlayalım….Cv Curriculum Vitae’nin kısaltılmışıdır. Curriculum Latin kökenli bir kelime olup “Koşu”, “Çerçeve”, “Döngü” anlamına gelir. Vitae ise yine Latince kökenli bir kelime olup “Hayat” anlamına gelir. Curriculum Vitae ise profesyonel hayatta özgeçmiş anlamında kullanılmaktadır. CV kısaca profesyonellerin iş deneyimlerini, sorumluluklarını başarılarını, yetkinlik ve becerilerini anlattığı bunun yanında ileride yapabileceklerini bilgi ve tecrübesiyle gösterdiği bir dokümandır.  Akademik tanımını bu şekilde yapabiliriz. Örnek CV var mı peki?
Aşağıda ekşi sözlükten hoşuma giden bazı yorumları eklemek isterim. 
“özel sektör veya değil 18 yaşını geçmiş her öğrencinin şirketlere başvururken kullanacağı anahtar. Fazla abartı olmayanı, okunaklı, düzenli, kısa ve mümkünse fotoğraflı olanı makbuldür. İnsan kaynakları departmanına faks çekilmesi ya da internetten gönderilmesi gereklidir.”
 “İçinde terkedilen sevgililer, kaybedilen arkadaşlar, çocukluk kahramanımız, gözlerimizin rengi, üzgün zamanlarda aranılacak arkadaşların telefonları, en güzel tatil hatıraları, vs. vs. yani insani kendi yapan şeyler yerine bidolu saçmalık yazan a4 kâğıttan yapılma maske.”
Bu iki yorumdan hareketle CV nedir diye anlatmaya başlarsak; CV profesyonelin geçmiş ve günümüz kariyer hayatının özetini anlatan, gelecek kariyeri ile ilgili yapabileceklerini aktaran bir dokümandır.  Yani profesyonelin özgeçmişini anlatırken özgeleceği ile ilgili yapabileceklerini anlatır. 
 Özgeçmiş/CV iş ararken, şirket içinde terfi veya iş değişikliklerinde, staj başvurularında, sosyal sorumluluk projelerine veya organizasyonlarına katılırken kullanılabilir. Göreceğiniz üzere CV sadece iş başvurusu için kullanılmadığı için kullanım amacına hitap eden hedefli yazılmış CV’nin önemi büyüktür. Hedefli CV, yine iş arama sürecinde de oldukça önemli. Başvurduğunuz işe ve sektöre göre hazırlanmış bir CV’inizin, başvuru yazınızın olması sizi daha iyi tanıtacaktır.
Diğer taraftan özgeçmişde neler olmalı konusunda ise boyunuz kilonuz, sosyal ağ profil resminiz değil, tamamen profesyonel hayata dair bilgiler olmalı. Kariyer hedefiniz iş tecrübeleriniz, projeleriniz, başarılarınız, okuduğunuz okullar, aldığınız eğitimler gibi bilgilere tersine kronolojik olarak yer vermelisiniz.
Örnek CV var mı?
Evet, format olarak Web’ de bir sürü örnek bulabilirsiniz. Ama mutlaka iş hayatının başlangıcında ve devamında size özel hazırlanmış, profesyonel kimliğinizi en iyi ifade eden bir CV’iniz mutlaka olmalı…
Unutmayın CV’iniz profesyonel kimliğinizin pazarlama aracıdır. Sizi en şık ve etkin şekilde tanıtmalı…
Sormak istediğiniz konularda benimle iletişime geçmek için
www.cvcheckup.com
esra@cvcheckup.com
 KARİYERİNİZ PARLASIN
Esra Kemer – Kariyer Danışmanı