CV'de yazılması gerekenler, örnek cv, cvde yapılan hatalar CV'de yazılması gerekenler, örnek cv, cvde yapılan hatalar

News

READ WORLDWIDE NEWS

 CV’inizi Yazarken Yaptığını Hatalar

Artık profesyonel kimliğiniz pek çok platformda yer alıyor, CV’inizi bu platformlarda profesyonellerle paylaşıyorsunuz. Bununla birlikte özellikle iş arayışınızda CV’inizde yaptığınız bazı hatalarla kariyerinizde ve duruşunuzda olumsuz imaj yaratabilir. Ufacık ayrıntılar bir anda olumsuz etki bırakabilir. CV’inizi okuyan İK uzmanı tarafından olumsuz bir şekilde algılanmasına sebep olabilir.  Dev iletişim ortamında CV’inizde yaptığınız hatalarla kaybolmayın.

 

CV’inizin fark edilmemesini sadece şansızlığa bağlamak iyimser bir yaklaşım olabilir. Başarılarınızla, projelerinizle veya yapıp yapmadıklarınızla birlikte CV’iniz doğru ve şık bir şekilde sizi ifade ediyorsa şansınızı siz yakalamış sayılırsınız. Öncelikle CV’inizi yani profesyonel kimliğinizin-markanızın pazarlama aracını gerektiği gibi hazırlayıp, yine sosyal profesyonel ortamlarda kendinizi gerekli şekilde tanıtın ki şans faktörünü en aza indirin. Kültürümüzde  “Eşeğini sağlam kazığa bağlamak” deyimi tam da bu durumu yani ”işini garantiye almayı ifade eder.

 

Şu ana kadar yaptığım çalışmalar ve araştırmalarım doğrultusunda CV’lerde yapılan en büyük hatalar detayları görmezden gelmekten kaynaklandığını gösteriyor.  CV’inizi çeşitli kaynaklarda paylaşırken bir kez daha alıcı bir gözle incelemeniz, ölçüp biçmeniz ve belki de ben bu CV sahibini işe alımda değerlendirir miydim diye kötü polislik yapmanız size fayda sağlayabilir.

 

CV’lerde yapılan hataları sayılarla sınırlamadan örneklerle paylaşmak isterim. Bakalım neleri görmezden geliyoruz. Bu arada CV’nin önemini bilenler arasında satış profesyonellerini ayrıca takdir ediyorum. Ürün kendileri ve CV pazarlama araçları, satış yine bu CV ile olacak.

 

İÇERİK ÖNEMLİ

Doğru, abartısız, tutarlı, detaysız, gerekli gerçek bilgi…

İK Uzmanlarının % 60’ı standart formatlar değil kişiye özel profesyonel hazırlanmış CV görmek istiyor.

 

Başvurduğunuz ilanın-pozisyonun istediği bilgiye yer verin. Her detayı belirtmeniz maliyetli olacaktır. Çok sayfa az dikkati getirir ve akılda kalmayı zorlaştırır. İK uzmanı bu kadar detaya vakit harcamaz.

 

Sizi rakiplerinizle aynılaştıran detaylara değil farklılaştıran detaylara yer verin. Yani siz neden daha çok tercih sebebi olmalısınız bunu belirtin.

 

Lütfen unvanlarınızla altında yazan görev ve sorumluluklarınızı paralel olacak şekilde yazın. Unvan sorumlu/uzman/şef vb. yazarken alt detayların uzman yardımcı/ asistan görevlerine uyması direkt elenme sebebi olabilir.

 

Lütfen profesyonel biçimli e-posta adreslerini kullanın. Temsil yeteneğinizin göstergesi unutmayın.

 

Hobileriniz size değer katar, sizi geliştirir. Hobilerinize sadakatınız kendinize saygınızı da gösterir. Boşa geçen zamanlarda kişisel gelişiminize katkı sağlarken profesyonel kimliğinize de geliştirir. Yani ata binme sporu yapan kişi ekip çalışmasına yatkınken, fotoğraf çekip ve fotoğraflarını yayınlan kişi yaratıcı ve resmin bütününü görendir.

 

Gelelim fotoğraf konusuna. Yaptığım anketin sonuçlarına göre İK uzmanlarının % 71 gibi bir oranı CV’ de fotoğraf görmek istiyor. Özellikle vitrinde olacaksınız mutlaka profesyonel görünümlü bir fotoğraf kullanın.

 

GÖRSEL ÖNEMLİ

Artık imaj çok şey, görüntü önemli…

 

Yaptığım ankete göre İK uzmanlarının sadece % 11 lik kısmı formata, biçime, imla hatalarına önem vermiyor.  İmla hataları, yazım biçimleri, kullanılan formatlar önemli. Bütünde standarda, düzene önem verirken, imla hatalarını yapmamaya özen gösterin.

 

Logolu, iş arama kanallarının hazır CV formatlarını kullanmayın. Yaklaşık % 60 İK uzmanı Profesyonel CV’ nin olması gerektiğini düşüyor. Bana bu şekilde gelen CV’ler için ilk sorum “Kendinize ait bir CV’iniz yok mu?” oluyor. Pozisyon yükseldikçe bu sorunun cevabı oldukça önem kazanıyor. Ayrıca iş arama kanallarında da CV’inizi hazırlarken dikkat etmeniz gerekiyor. İmajınızın bir parçası unutmayın!

 

CV’inizi yazdınız peki ya markanızı profesyonel ortamlarda nasıl yöneteceksiniz? Ayrı bir konu ama bulunduğunuz sosyal mecraya ve ağınızın yapısına göre paylaşımlarda bulunmaya dikkat etmenizde fayda var.

 

Yaptığım ankete göre İK uzmanlarının %57si sosyal hesapları inceliyor.İşte dikkat etmeniz gereken birkaç detay.

Lütfen İK uzmanlarına toplu mail atmayın, hepsi birbirini görürken şık durmuyor.

 

Her İK uzmanına standart hazırladığınız e-posta gönderim yazısını yazmayın. Bir kariyer danışmanına şirketinizde değerlendirmek üzere CV’ imi ekte paylaşıyorum diye mail atarsanız ne kadar şık durur ve cevap verirler mi?

 

Paylaşımlarınız sizi ifade eder, profesyonel markanızı güçlendirir. Bireysel hataları göstermek yerine size sosyal medyada büyük markaların yaptığı birkaç hatayı göstermek isterim.  Paylaşım yapmadan önce bir kez daha durup bakmanızı sağlayabilir.

markahata1markahata2markahata3

Resimler https://www.melihguney.com sitesinden alınmıştır.